Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

W poszukiwaniu Wszechświata: Nowoczesna kosmologia oczami fizyka.



Serdecznie zapraszamy na wykład otwarty Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego, który odbędzie się 21 marca (czwartek) 2024 r. o godzinie 17:00 w auli Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Wielkopolskiej 15 (sala nr 116).
Wykład pt. "W poszukiwaniu Wszechświata: Nowoczesna kosmologia oczami fizyka" wygłosi dr hab. Tomasz Denkiewicz, prof. US z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego.

 

Streszczenie:

W fascynującej podróży przez bezkresne obszary kosmologii, ten wykład popularnonaukowy zaprasza wszystkich, od zapalonych entuzjastów astronomii po tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tajemnicami Wszechświata, do zgłębienia współczesnych koncepcji, które kształtują nasze rozumienie kosmosu. Skupiając się na najnowszych osiągnięciach i teoriach, omówimy kluczowe pojęcia takie jak czas, masa i czasoprzestrzeń, które są fundamentem dla zrozumienia struktury i ewolucji Wszechświata. Nie będziemy jednak zagłębiać się w historię kosmologii; zamiast tego, nasz wykład skoncentruje się na obecnym stanie wiedzy i tym, jak współczesna nauka podchodzi do rozwiązania największych zagadek kosmologicznych. Przez przedstawienie zarówno teoretycznych jak i obserwacyjnych aspektów kosmologii, uczestnicy wykładu otrzymają kompleksowy obraz tego, jak naukowcy postrzegają Wszechświat dzisiaj - od niewyobrażalnie wielkich galaktyk po subatomowe cząstki, które razem tworzą tkankę naszej kosmicznej domeny. Zapraszamy do wspólnego odkrywania, jak nowoczesna kosmologia odpowiada na pytania o początek, strukturę oraz przyszłość Wszechświata, a także jak te dalekosiężne koncepcje wpływają na nasze rozumienie rzeczywistości."


Plakat można pobrać tutaj w formacie pdf

obrazek

Wykład pt. "Czy zagadka zimnej fuzji jądrowej została rozwiązana?" wygłosi prof. dr hab. Konrad Czerski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego.



Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład otwarty, który odbędzie się 29 marca (środa) 2023 r. o godzinie 18.00 w auli Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego ul. Wielkopolska 15 (sala 116)

Wykład pt. "Czy zagadka zimnej fuzji jądrowej została rozwiązana?" wygłosi prof. dr hab. Konrad Czerski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego.

 

Prof. Konrad Czerski jest kierownikiem europejskiego projektu naukowego CleanHME (Clean Hydrogen-Metal Energy) finansowanego przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont 2020 realizowanego we współpracy z 17 instytucjami z Unii Europejskiej, Kanady i USA, którego celem jest opracowanie koncepcji nowego, czystego, bezpiecznego i bardzo wydajnego źródła energii opartego o fuzję izotopów wodoru w środowiskach metalicznych. Projekt ten opiera się w dużym stopniu o możliwości badawcze Centrum Fizyki Eksperymentalnej „eLBRUS” (Laboratoria Badawczo-Rozwojowe Uniwersytetu Szczecińskiego).


Streszczenie:

Ponad 30 lat temu amerykańscy elektrochemicy oświadczyli na słynnej konferencji prasowej, że rozwiązali problem energetyczny świata. Zaproponowali, że w elektrodzie palladowej, w czasie elektrolizy ciężkiej wody następuje fuzja dwóch deuteronów prowadząca do produkcji wyjątkowo dużej ilości energii. Ze względu na trudności w replikacji danych eksperymentalnych i brak wyjaśnienia teoretycznego przez wiele lat zimna fuzja jądrowa była kontrowersyjnie dyskutowana. Ostatnie badania eksperymentalne i rozwój modeli teoretycznych rzucają nowe światło na ten problem. Tym niemniej, ciągle zasadne pozostaje pytanie na ile rozumiemy naturę zimnej fuzji jądrowej, która mogłaby być podstawą nowego, taniego i przyjaznego dla środowiska źródła energii."


Plakat można pobrać tutaj w formacie pdf


Wykład będzie również dostępny pod linkiem:
obrazek

Prof. Luciano Rezzolla - "Pierwszy obraz czarnej dziury"




obrazek

W imieniu Zarządu Oddziału Szczecińskiego Polskiego
Towarzystwa Fizycznego serdecznie zapraszam na kolejny wykład otwarty,
który odbędzie się w formie zdalnej w dniu 8 września (środa) 2021 r. o
godzinie 19.00.

Wykład pt. "Pierwszy obraz czarnej dziury" wygłosi prof. Luciano
Rezzolla z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie oraz Trinity College
w Dublinie. Wykład towarzyszy konferencji ALTECOSMOFUN'21 "Alternative
Gravities and Fundamental Cosmology" (cosmo.usz.edu.pl/altecosmo21)
i jest organizowany we współpracy z projektem "Zapytaj fizyka"
(zapytajfizyka.fuw.edu.pl). Uczestnictwo w wykładzie wymaga
rejestracji poprzez formularz Google:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScKuMDaCjFZrmnh8JccXkT4Wii2ykfVx6CgtTcYQjEYILjaEg/viewform

po której zostanie przesłany link do spotkania ZOOM. Wykład będzie
tez transmitowany na żywo na koncie platformy You Tube Fundacji Eureka
im. prof. Jerzego Stelmacha:

https://www.youtube.com/channel/UC-ZIAAsw7zlp6RRcmWQfwuA/videos

Wykład będzie wygłoszony w języku angielskim.

Na wykładzie omówione będzie w jaki sposób pierwszy obraz czarnej
dziury został uzyskany dzięki współpracy Teleskopu Horyzontu Zdarzeń
(EHT). W szczególności opisane będą aspekty teoretyczne, które
pozwoliły na wymodelowanie dynamiki akrecji plazmy na czarna dziurę
oraz sposobów wykorzystania tej dynamiki do generowania syntetycznych
obrazów czarnych dziur. Zilustrowane będzie jak porównanie obrazów
teoretycznych z obserwacjami pozwoliło wydedukować obecność czarnej
dziury w galaktyce M87 i wydobyć informacje o jej
własciwościach. W podsumowaniu wspomniane beda najważniejsze wyniki
na temat silnych pol grawitacyjnych i alternatywnych obieków
  dla czarnych dziur.

Plakat można pobrać tutaj w formacie pdf

WYKŁADY OTWARTE 2008-2020



 obrazek


obrazekobrazekobrazek